מבנים לשימור הם חלק משמעותי מהנוף האורבני במספר ערים בישראל, וכמעט אינן קיימות באחרות. הערים העיקריות שבהן שימור המבנים נפוץ הן תל אביב, ירושלים וחיפה. וישנן ערים עתיקות קטנות כמו צפת, טבריה, עכו, ומעט ערים עם עבר של מושבות – ראשון לציון, פתח תקווה, חדרה וכו'. עם זאת, במציאות – ניתן לומר שמעל 90% מהמבנים לשימור נמצאים בתל אביב, ירושלים וחיפה.

כשאנו באים לבצע הדמיה לפרויקט בינוי של מבנה לשימור, ישנם מספר דגשים משמעותיים וסוגיות שייחודיות לפרויקטים כאלו, ועליהם נדון כאן.

בית הכנסת הגדול בתל אביב – הדמיה

אדריכלות ועיצוב שאינם אופייניים לעידן המודרני

לעיתים קרובות, מבנים לשימור יכללו מרכיבים שאינם אופייניים לסגנון הבניה המודרני, ואנחנו בתור חברת הדמיות פחות רגילים לשלב אותם בהדמיות. מדובר למשל בעיטורים ופסלים שונים, שנדרש לבצע מידול מדויק שלהם, שכן הם חלק אינטגרלי מהמבנה.

גם מרכיבי עיצוב אחרים הם פחות אופייניים. חשוב להבין שאנחנו בתור חברת הדמיות, לעיתים קרובות מכינים הדמיה על סמך סגנון, ולא תמיד מקבלים מהאדריכל כל פרט ופרט. במקרה של שימור – הפרטים צריכים להיות מדויקים, במיוחד שאנחנו כחברת הדמיה איננו מסוגלים "להשלים את החסר" בהקשר של סגנון עיצובי.

מבנה לשימור – רחוב ביאליק, תל-אביב

מידול תלת מימד שאיננו קוהרנטי

עד תחילת שנות האלפיים, שיטת השימור המקובלת במקרה שבו בוצעה הרחבה של מבנה שיועד לשימור, הייתה להמשיך את המבנה לגובה בהתאם לסגנונו המקורי.

לעומת זאת, הגישה המקובלת היום בשימור מבנים היא גישה מחמירה יותר, שבה נדרש לשמר את המבנה המקורי כפי שהוא. לכן, ניתן לראות שמבנים שעוברים שימור היום – מקבלים למעשה 2 סגנונות. סגנון אחד הוא הסגנון המקורי של הבניין, והסגנון הנוסף הוא סגנון מודרני שנבנה מעל או בצמוד לבניין המקורי. המשמעות היא למעשה מידול של 2 מבנים ועיצוב נפרד לחלוטין עבור כל אחד מהם.

אם ההדמיות כוללות גם הדמיות פנים, זה אומר גם שישנה אי התאמה בין העיצוב של החוץ (שעשוי להיות סגנון ישן) לבין העיצוב של הפנים (שיכול להיות מודרני לכל המבנה.

הדמיה שמכווננת גם להצגת השימור

לעיתים קרובות הדמיות מיועדות הן לרשויות התכנון והן לצרכי שיווק. עם זאת, בכל הקשור לפרויקטים של מבנים לשימור – ישנו גם אספקט נוסף שמיועד להדגיש את הצלחת השימור ואת המקום המכובד שהמבנה המקורי מקבל. לצרכי שיווק – ייתכן והדגש צריך להיות דווקא לבינוי החדש, אבל השימור יצריך דגש דווקא על המבנה המקורי.

הצגת החיבור עם הסביבה

מבנים לשימור נמצאים בדרך כלל גם בסביבה ישנה ובעלת מורשת בעיר. לעיתים קרובות השימור של המבנה מתחבר גם עם שימור הרחוב, חיבור למבנים הסמוכים, שימור עצים וכו'. לכן, ההדמיה נדרשת להתמקד גם בצד של החיבור עם הסביבה ולא רק במבנה עצמו.